gamebartar-logo

ارتباط با پشتیبانی ۲۴ ساعته

09127919436

powermil

پاورمیل

اپراتوری فرز cnc

hesabdari

حسابداری

ویژه بازار کار

آموزش کاربر رایانه

آموزش کاربر رایانه در پاکدشت: کاربر رایانه دوره آموزش مورد نیاز اکثریت نوجوانان از جمله هنرآموزان هنرستان های مختلف از جمله فنی حرفه ای و کاردانش می باشد. این دوره آموزشی برای افرادی که علاقه مند هستند کامپیوتر را از پایه و جزئیات به طور کامل یاد بگیرند؛ بسیار مناسب و کاربردی، به ویژه برای رده سنی نوجوانان می باشد. این دوره آموزشی یکی از دوره های ضروری برای اخذ دیپلم در هنرستان ها برای اکثریت رشته ها از جمله دیپلم کامپیوتر می باشد. مواردی که در این دوره آموزشی، آموزش داده می شود شامل مبانی کامپیوتر، شناخت سخت افزار، ویندوزهای مقدماتی، ویندوز پیشرفته، نصب ویندوز، آموزش شبکه مقدماتی، اینترنت، ایمیل، نصب آنتی ویروس، ویروس یابی و نصب نرم افزار و همچنین نصب درایو های سخت افزاری و بسیاری از جزئیات و ترفندهای ویندوز می باشد. این دوره شامل یک سری از مباحث ارزشمند، کاربردی و پایه می باشد که بیشتر جهت کارآموزان و مهارت آموزانی که قصد گرفتن دیپلم آموزش و پروش را دارند، پیشنهاد می شود.

Computer user training

آموزش کاربر رایانه در پاکدشت

کاربر رایانه چیست و به چه کسی گفته می شود؟

هر وسیله ای می تواند برای خود یک یا چند کاربر داشته باشد. مثلأ یک خودرو دارای یک کاربر می باشد که همانند راننده آن است. البته مسافران آن نیز می توانند دیگر کاربران آن باشند. به همین منظور رایانه نیز دارای یک استفاده کننده می باشد که به آن کاربر می گوییم. البته رایانه می تواند کاربران زیادی داشته باشد که از مزایای این دستگاه همه منظوره می باشد. پس ما به افرادی که از رایانه و نرم افزارهای رایانه ای بهره برداری می کند، کاربران رایانه ای می گویند. رایانه ها با کاربردی که در همه زمینه ها دارا می باشند، کاربران را جهت رسیدن به مقاصد مختلف خود، به سمت رایانه روانه می کند. برای کاربر رایانه شدن، باید مهارت های لازم و همچنین توانایی استفاده از آن را داشته باشید. نحوه آموزش و یادگیری آن می تواند به روش های گوناگون و مختلفی باشد که مهم ترین عامل در این زمینه این است که به آن علاقه داشته باشید و زمانی علاقه شما به آن دو چندان خواهد شد که بدانید رایانه چه کارکرد های مهم و مفیدی را دارا می باشد. در زندگی امروزه و در دنیای نوین و پیشرفته، همه باید کاربران رایانه ای باشند به دلیل اینکه اکثر کار ها نرم افزاری شده است. امروزه بیشتر خدمات در حال تبدیل شدن به نوع الکترونیکی خود هستند. از جمله بانکداری الکترونیکی تا انواع و اقسام خدماتی که روی شبکه جهانی اینترنت انجام وظیفه می کنند. برهمین اساس، احساس نیاز مبرمی می شود که هر کس در جهان کنونی زیست کند بتواند توسط کار با اینترنت و رایانه، کارهای خود را انجام دهد. ما در سیستم رایانه سه نوع عمل را انجام می دهیم اولین عمل این است که رایانه دستوری را دریافت و پس ازدریافت آن دستور را پردازش می کند و سپس بعد از پردازش آن چیزی که ما از رایانه انتظار داشتیم، به ما نمایش داده می شود. به اولین مرحله دریافت داده و دومین مرحله پردازش داده و به سومین مرحله اعلام نتیجه پردازش یا اطلاعات می گویند.

در محیط رایانه دو عنصر مهم قابل تشخیص و بررسی است:

 • سخت افزارها تمام اجزاء فیزیکی قابل لمس مانند برد های الکترونیک و مدار های پیچیده و … شامل می شوند.
 • نرم افزار ها برنامه هایی هستند که امکان استفاده از سخت افزار را فراهم می کنند.

اجزای رایانه و نحوه کار توسط کاربر رایانه

رایانه ها به دو دسته کلی ریز رایانه ها و ابر رایانه ها دسته بندی می شوند. ریز رایانه ها یا همان رایانه های شخصی به 4 دسته رایانه های رومیزی، رایانه های کیفی یا رویایی، رایانه دستی و همکار دیجیتال شخصی تقسیم بندی می شوند.

 رایانه های شخصی یا همان Desktop از اجزای مختلفی تشکیل شده که ما به اختصار به شرح آن ها می پردازیم:

 • جعبه رایانه یا همان Case
 • صفحه کلید یا Keyboard
 • موس (mouse)
 • صفحه نمایش یا همان Monitor
 • وسایل جانبی: مانند چاپگر(printer)، بلندگو(speaker) و …

اجزای اصلی رایانه شخصی به چهار دسته اصلی تقسیم بندی می شود:

 • پردازشگر اصلی یا cpu
 • حافظه یا memory
 • واحد ورودی یا input unit
 • واحد خروجی یا output unit

Cpu پردازشگر اصلی رایانه می باشد و کارش پردازش کل اجزای رایانه است. Cpu یا ریزپردازنده، تراشه ای الکترونیکی می باشد که انجام عملیات پردازشی، منطقی، ریاضی و کنترلی را برعهده دارد. پردازشگر مرکزی خود شامل قسمت های زیر می باشد:

 • واحد حساب و منطق (Alu)
 • واحد کنترل (Cu)
 • حافظه ثبات (Register)
 • حافظه پنهان (Cache)

وقتی شما برنامه ای را می خواهید باز کنید و وقتی کلیک می کنید، اطلاعات آن برنامه توسط cpu خوانده می شود و روی Ram ذخیره سازی می کند. Ram یک حافظه اصلی است که اطلاعات برنامه های در حال اجرا روی آن ها ذخیره سازی می شود. Ram یک حافظه با کنترل تصادفی است و با قطع شدن برق، حافظه Ram به طور خودکار پاک می شود.

کامپیوتر یا همان رایانه بر اساس سیستم دودویی یا باینری کار می کند. یعنی وقتی شما داده ای را به کامپیوتر می دهید، کامپیوتر آن را به صفر و یک تبدیل می کند. کل رایانه و دیجیتال با اعداد دودویی صفر و یک کار می کند. دلیل استفاده و به کار گیری از صفر و یک این است که پردازش آن ها بسیار راحت تر از اعداد دیگر است و سریع تر انجام می شود. رایانه های اولیه که از لامپ خلاء استفاده می کردند نیز از سیستم دودویی صفر و یک بهره می برند که عدد یک باعث روشن شدن لامپ ها و عدد صفر باعث خاموشی آن ها می شود. یک کاربر رایانه باید با اجزای رایانه و نحوه صحیح کار با آن آشنا باشد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مفاهیم اولیه کاربر رایانه و قسمت های اصلی آن و همینطور برخی تعریفات و اصطلاحات آشنا کنیم. شما می توانید برای استفاده از این دوره آموزشی به آدرس سایت ما به نشانی www.gaamebartar.com  مراجعه کرده و از فیلم های آموزشی بسیار کاربردی و مفهومی بهره مند شوید.

computer-user-training-in-pakdasht
Computer user
computer-user-training-in-pakdasht-game-bartar

سرفصل دوره آموزش کاربر رایانه در پاکدشت:

آشنایی با مفاهیم اولیه

سخت افزار (Hardware)

نرم افزار

شبکه های کامپیوتری

استفاده از  IT در زندگی روزمره

سلامت، ایمنی و محیط زیست

 امنیت

شروع بکار ویندوز  7

میز کار ویندوز

مدیریت فایل ها، پوشه ها و درایوها

اجرای برنامه ها

مدیریت چاپ

آشنایی با مبانی اینترنت

استفاده ازمرورگر

جستجو در اینترنت

آشنایی با مفاهیم اولیه پست الکترونیک   outlook

کار با نامه ها

مدیریت نامه ها

شیوه به کارگیری نرم افزار واژه پرداز

دیگر دوره های ویژه آموزشگاه گام برتر