gamebartar-logo

ارتباط با پشتیبانی ۲۴ ساعته

09127919436

powermil

پاورمیل

اپراتوری فرز cnc

hesabdari

حسابداری

ویژه بازار کار

آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی

آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی در پاکدشت: از بزرگ ترین معضلات دانشجویانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند این است که آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی که در دانشگاه گذرانده اند مهارت لازم مانند تحلیل و تفسیر قطعات و دستگاه های صنعتی جهت ورود به بازار کار را به آن ها نداده است. در دوره آموزشی نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی قصد داریم آموزش هایی را ارائه دهیم که هم قدرت تجسم دانش پذیران در حوزه نقشه خوانی قطعات صنعتی افزایش یابد و هم با مشاهده نمودن انواع گوناگون نقشه قطعات و دستگاه های صنعتی بتوانید به تحلیل انواع نقشه های صنعتی در حوزه مهندسی مکانیک بپردازید. لازم به ذکر است که مخاطبان این دوره شامل مهندسان مکانیک، تکنسین های مکانیک و تمامی افرادی که به شکلی با نقشه های صنعتی آشنایی دارند، می شود. جهت آشنایی بیشتر با این دوره، با سایت گام برتر همراه باشید.

Industrial drawing and reading training

آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی

سرفصل های دوره آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی در پاکدشت:

در این بخش از مقاله قصد داریم سرفصل های دوره آموزشی نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی را برایتان عنوان نماییم. لازم به ذکر است که این دوره آموزشی شامل تمارین عملی و کار بر روی پروژه می باشد.

سرفصل های این دوره آموزشی شامل موارد زیر است:

 • انواع نقشه
 • انواع برش
 • جداول خوانی
 • اصول اندازه گذاری
 • علائم نقشه
 • تلرانس های آزاد
 • تلرانس های هندسی (تلرانس های فرم، راستا، پروفیل، هم محوری و…)
 • تلرانس گذاری ابعادی و هندسی
 • صافی سطوح
 • علائم عملیات حرارتی
 • قطعات استاندارد
 • انواع پیچ ها و رزوه ها
 • مارپیچ های صنعتی
 • علائم جوش
 • علائم پرچ
 • چرخدنده، چرخ زنجیر، چرخ تسمه و چرخ های اصطکاکی
 • انطباقات

جایگاه نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی در صنعت

نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی همان زبان تکنیک یا زبان صنعت می باشد. زبانی که تراوش فکر مهندس ها و طراحان را به تصویر می کشاند.

مهارت نقشه خوانی و نقشه کشی در مهندسی مانند سواد خواندن و نوشتن است و نقشه کشی در حقیقت نوعی زبان محاوره در علوم مهندسی است که اطلاعات مورد نیاز از یک قطعه، ماشین، سازه و یا یک طرح را به روشنی و بدون ابهام بیان می نماید. این اطلاعات شامل شکل هندسی، نحوه قرار گرفتن و اتصال اجزاء گوناگون، مشخصات فیزیکی و هر نوع اطلاعات ضروری هست. بنابراین برای هر مهندس ضروری است که به این زبان تسلط داشته باشد تا بتواند به راحتی با استفاده از آن اطلاعات را با دیگر مهندس ها مبادله کند. کمترین حد مهارت مورد نیاز برای یک مهندس، مهارت نقشه خوانی نقشه کشی می باشد و توصیه می کنیم که نقشه کشی را نه لزوما بطور حرفه ای نیز بلد باشد. هر چه میزان مسلط بودن به نقشه خوانی و نقشه کشی بیشتر باشد، فرد سریع تر و آسان تر می تواند ایده های خود را به دیگران انتقال دهد و ایده های دیگران را درک نماید. در واقع نقشه شامل تمام اطلاعات از جمله اندازه قطعه و جنس آن، میزان پرداخت و یا هر سوال دیگری که امکان دارد برای تراشکار هنگام تراش قطعه پیش بیاید می شود. بنابراین نتیجه می گیریم که یک تراشکار حرفه ای هم باید علم نقشه کشی را بداند. درحقیقت می توان گفت که  نقشه کشی در صنعت مثل یک پل می باشد که دفتر های طراحی را با کارگاه های ساخت و تولید ارتباط می دهد.

نرم افزار های نقشه کشی صنعتی

در حال حاضر رایانه ها بخش قابل توجهی از صنعت را تشکیل می دهند و بدون وجود آن ها قطعا رسیدن به خیلی از پیشرفت های امروز دنیای مهندسی کاملاً سخت و حتی غیر ممکن بود. جهت نقشه کشی صنعتی از نرم افزارهای گوناگونی میتوان استفاده نمود و تاکنون تعداد زیادی نرم افزار در این حوزه توسط شرکت ها یا برنامه نویس های مختلف ساخته شده است. اما تنها تعداد محدودی از آن ها مورد استفاده مهندس ها قرار گرفته اند و به نوعی بهترین و معتبر ترین نرم افزار در زمینه نقشه کشی صنعتی محسوب می شوند. به طور کلی نرم افزار های کتیا، سالیدورکس و اتوکد جزو بهترین نرم افزار ها در زمینه نقشه کشی و نقشه خوانی به محسوب می شوند. انتخاب نمودن هر یک از این نرم افزار ها برای کار و نقشه کشی به هدف شخص وابسته است. به عنوان مثال اگر طراح می خواهد طراحی و مدل سازی چیزی را انجام دهد بهتر است به از نرم افزار مدل سازی و طراحی مثل اتوکد استفاده کند اما اگر هدفش مدل سازی و سپس بررسی دینامیکی طرح خود را است باید از نرم افزارهایی مثل آباکوس و انسیس استفاده نماید. بنابراین انتخاب یکی از نرم افزار های نقشه کشی صنعتی به منظور کار با آن، فقط به هدف طراح و مهندس بستگی خواهد داشت.

کلام آخر

همانطور که با خواندن این مقاله متوجه شدید نقشه کشی و نقشه خوانی علمی بسیار کاربردی و تخصصی است و برای بدست آوردن بهترین نتیجه باشد آموزش درستی ببینید. آموزشگاه گام برتر بهرین سرفصل ها و مجرب ترین اساتید را برای تدریس این دوره آموزشی تدارک دیده است پس اگر قصد فراگیری این علم را دارید همین الآن به سایت گام برتر به نشانی www.gaambartar.com جهت ثبت نام مراجعه نمایید.

Industrial drawing and reading

سرفصل دوره آموزش نقشه کشی و نقشه خوانی صنعتی در پاکدشت:

آشنایی با انواع استاندارد نقشه کشی

آشنایی با استاندارد کاغذهای نقشه کشی

آشنایی با خطوط مورد استفاده در نقشه کشی صنعتی

آشنایی با نحوه نمایش اجسام و رسم تصاویر

آشنایی با نقشه ی ترکیبی و ویژگی های آن

آشنایی با نحوه نمایش رزوه و مشخصات آن در نقشه های صنعتی

آشنایی با نحوه نمایش پیچ و مهره در نقشه های صنعتی

آشنایی با انواع خار و نحوه نمایش آن ها

آشنایی با نحوه نمایش جوش در نقشه های صنعتی

آشنایی با پارامترهای چرخ دنده و نحوه نمایش چرخ دنده

آشنایی با مفهوم تلرانس و تلرانس های عمومی

آشنایی با انواع انطباقات

دیگر دوره های ویژه آموزشگاه گام برتر