gamebartar-logo

ارتباط با پشتیبانی ۲۴ ساعته

09127919436

powermil

پاورمیل

اپراتوری فرز cnc

hesabdari

حسابداری

ویژه بازار کار

آموزش سالیدورکس پیشرفته

آموزش دوره سالیدورکس پیشرفته در پاکدشت: سالیدورکس یا به زبان انگلیسی همان solidworks، یک نرم افزار مهندسی طراحی به کمک رایانه می باشد که بر روی ویندوز اجرا می شود و توسط شرکت فرانسوی داسو سیستم ارائه و همچنین توسعه داده می شود. در حال حاضر نرم افزار سالیدورکس توسط 1.3 میلیون مهندس در بیش از 130000 هزار شرکت در سراسر جهان در حال استفاده هستند. این نرم افزار دارای سه محیط به نام های پارت، اسمبلی و دراوینگ است که محیط اول برای رسم قطعه، محیط دوم قطعات یک مکانیسم بر روی هم سوار شده اند و در محیط آخر از آن ها نقشه مهندسی تهیه می شود. نرم افزار سالیدورکس به صورت مستقیم با اینونتور، مکانیکال دسکتاپ و سالید اج، در حال رقابت می باشد. این نرم افزار دارای قابلیت نصب نرم افزار cam می باشد که توسط شرکت سازنده تحت عنوان  cam works به عنوان نرم افزار کمکی نصب می شود. ما در این قصد داریم به آموزش سالیدورکس پیشرفته بپردازیم اما در ابتدا به کاربرد های این نرم افزار و نحوه نصب آن توجه کنید.

Advanced Solidorex training course

آموزش دوره سالیدورکس پیشرفته در پاکدشت

ویژگی های اصلی نرم افزار solidworks در آموزش سالیدورکس پیشرفته

همانطور که گفته شد نرم افزار سالیدورکس یکی از برنامه های پرکاربرد در حوزه cad یا طراحی با کامپیوتر می باشد که حدود 25 سال از تولد این نرم افزار می گذرد ولی همچنان  در دنیای حرفه ای و آموزشی با قدرت به پیش می رود. این نرم افزار یک برنامه cad پارامتری می باشد. یعنی ویژگی های قطعه مورد نظر بر اساس پارامتر های فیزیکی طراحی می شوند. سایر ویزگی های مرتبط با آن پارامتر هم متناسب با آن تغییر می کند. امکانات این نرم افزار شامل موارد زیر است که به شرح مختصری از آن می پردازیم:

 • سیمولیش: امکان سیمولیش یا شبیه سازی در نسخه های پروفشنال و پریمیوم فراهم می باشد. شما می توانید قطعه های طراحی شده را در معرض تست فشار قرار داده و میزان خمیدگی آن را به درستی با ابزار های تحلیلی قدرتمند، مشخص کنید. نرخ تراکم و سرعت جریان و سایر جنبه های فیزیکی هم با بسته پکیج فریمیوم، قابل بررسی هستند. با کمک این بررسی ها تعداد دفعات تولید محصولات اولیه و آزمایشی کاهش می یابد.
 • ابزار های طراحی: برای طراحی یا مونتاژ کردن یک قطعه می توان از ابزار های قدرتمند دراوینگ استفاده کرد. این ابزارها به سرعت می توانند شمای دو بعدی قطعه را نیز بسازند و زوایای مختلفی را به آن اضافه کنند. شما می توانید به راحتی با کلیک روی سطح یا رئوس شکل، بعد مناسب برای نمایش تصویر را انتخاب کنید. امکان ترسیم و ترکیب انواع اشکال هندسی و اجرای معادلات مختصاتی و دیفرانسیل به راحتی فراهم می شود.

بعد از به پایان رسیدن طراحی و مونتاژمی توان عملکرد قطعه را مورد ارزیابی قرار داد و در نهایت با کمک سالیدورکس cam به G-code رسید. این کد اگر به درستی تهیه شود قابل ارسال برای دستگاه های CNC و ماشین کاری جهت تولید قطعه می باشد. در بحث آموزش نرم افزار سالیدورکس پیشرفته توجه به این نکات اساسی، ضروری و لازم می باشد.

مزایا و کاربرد های سالیدورکس پیشرفته

در این بخش ما می خواهیم به بررسی کاربرد ها و مزایای استفاده از نرم افزار سالیدورکس پیشرفته بپردازیم.

 • یکی از کاربرد های جدید سالیدورکس در صنعت چاپ سه بعدی می باشد. سالیدورکس هماهنگی قطعه با بستر چاپگر سه بعدی را بررسی کرده تا قبل از ارسال فایل برای چاپگر سه بعدی از کارایی و صحت طراحی قطعه اطمینان حاصل کند.
 • قابلیت طراحی قطعات انعطاف پذیر در حالت اسمبلی وجود دارد. این قابلیت برای بررسی عملکرد قطعات فرعی در داخل شبیه سازی ها بسیار مفید می باشد.
 • شبیه سازی سازه های جوشکاری شده و قطعات متصل شده با جوش، ورق و نبشی به خوبی در این نرم افزار فراهم می باشد.
 • طراحی ورقه فلزی برحسب مشخصاتی مانند جنس ماده جامد، ضخامت، طول و پهنا امکان پذیر است.
 • امکان طراحی قالب های ریخته گری و ابزار های لازم جهت ساخت آن ها مانند طراحی مدل های اولیه و تعبیه حفره در طراحی فراهم می باشد.
 • اتوماسیون طراحی با کمک DriveWorksXpress به کاربر اجازه می دهد تا عملیات های تکراری طراحی را با کلیک بر روی یک دکمه انجام دهد و با کمک ویژگی های تکراری و مشخص، مونتاژ های بزرگی را تکمیل نماید.
 • به وسیله ی BOM می توان هزینه طراحی قطعه یا مونتاژ محصول نهایی را در سالیدورکس محاسبه کرد.
 • نسخه های جدید تر این نرم افزار دارای فضایی کارپسند تر و مناسب آموزش مهندسان و تازه کار ها در حوزه CAD می باشند. آیکون های درون این نرم افزار به راحتی قابل تشخیص و یادگیری می باشند.

برخی از مزایای این نرم افزار به شرح زیر می باشد:

 • بهترین نرم افزار CAD سه بعدی در دنیا برای رشته های مهندسی مکانیک، صنایع، پزشکی و غیره می باشد.
 • دارای رابط کاربری ساده در مقایسه با محصولات مشابه است.
 • دارای سهولت در اجرای فرمان ها را می باشد.
 • منحنی یادگیری سریع نسبت به سایر نرم افزارهای مشابه را دارا می باشد.
 • دارای طراحی دو بعدی واقع گرا می باشد.
 • دارای ماژول مونتاژ پیشرفته است.
 • امکان تهیه نسخه های آنلاین فایل ها را دارا می باشد.
 • و… .

سرفصل های دوره آموزشی سالیدورکس پیشرفته

در دوره های آموزش سالیدورکس پیشرفته محیط های زیر در نرم افزار سالیدورکس آموزش داده می شوند:

 • آموزش ماژول ورق کاری Sheetmetal
 • آموزش ماژول طراحی سطوح پیشرفته توسط سالیدورکس surface
 • آموزش طراحی سازه توسط سالیدورکس structure
 • آموزش ماژول جوشکاری توسط سالیدورکس weldments
 • آموزش ماژول آنالیز توسط سالیدورکس simulation
 • آموزش متحرک سازی توسط سالیدورکس

آموزش ماژول ورق کاری: ماژول ورق کاری از نرم افزار سالیدورکس را می توان از محیط اصلی طراحی ورق و طراحی قطعات با ضخامت یکسان دانست که با استفاده از ابزار های راحت و کاربردی، می توان هر مدلی را از ورق طراحی کرد و آن را برای مراحل برشخم کاری آماده نمود.

آموزش طراحی سطوح پیشرفته: با استفاده از ابزار های ماژول surface در نرم افزار سالیدورکس امکان ترسیم مدل هایی با هندسه پیچیده فراهم می شود که پیش از این امکان ترسیم آن ها با استفاده ار ابزارهای ماژول feature امکان پذیر نبوده است.

آموزش طراحی سازه: یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار سالیدورکس فراهم آوردن امکان رسم سازه توسط پروفیل های استاندارد می باشد. با استفاده از این قابلیت نرم افزار سالیدورکس، کاربر می تواند به راحتی پروفیل مورد نظر خود را انتخاب کرده و به ترسیم سازه مورد نظر بپردازد.

آموزش ماژول جوشکاری: با استفاده از ابزار های موجود در ماژول weldment در نرم افزار سالیدورکس، امکان ایجاد و شبیه سازی انواع جوش فراهم می شود.

آموزش ماژول آنالیز: نرم افزا های قدرتمندی در دنیا قابلیت تحلیل المان های محدود را دارا می باشند که می توان از آن ها خروجی های بسیار مهمی گرفت. نرم افزار سالیدورکس امکان تحلیل به روش اجزای محدود را با استفاده از ماژول سالیدورکس simulation را دارا می باشد.

آموزش متحرک سازی: یکی دیگر از موارد بسیار مهم در طراحی یک مجموعه با قابلیت حرکتی، شبیه سازی آن در نرم افزار و ایجاد مکانیزم می باشد. با استفاده از ماژول قدرتمند سالیدورکس motion می توان مکانیزم های مختلف را ایجاد و نوع حرکت آن ها را شبیه سازی نمود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به تعریف اولیه، ویژگی های اصلی و کابرد ها و مزایای نرم افزار قدرتمند سالیدورکس پرداختیم و در آخر به آموزش سالیدورکس پیشرفته اشاره کردیم. شما علاقمندان به کار کردن با این نرم افزار بسیار قدرتمند و کاربردی می توانید از این دوره آموزشی استفاده کنید.

Advanced Solidorex training

سرفصل آموزش دوره سالیدورکس پیشرفته در پاکدشت:

اسکچ سه بعدی (3D Sketch )

محیط سازه های جوشی ( Weldment )

  محیط ورق کاری ( SheetMetal )

  محیط سطح سازی ( Surface )

پیش نیاز دوره آموزش نرم افزار سالیدورکس پیشرفته

برای شروع دوره آموزش نرم افزار سالیدورکس پیشرفته شما عزیزان نیاز دارید به دوره نقشه خوانی و نقشه کشی صنعتی و نرم افزار سالیدورکس مقدماتی آشنایی و تسلط کافی داشته باشید. از این رو برای شروع و به عنوان پیش نیاز باید دوره نقشه خوانی و نقشه کشی صنعتی و نرم افزار سالیدورکس مقدماتی را نیز گذرانده باشید. برای این منظور می توانید در دوره های  فوق نیز ثبت نام کنید.

دیگر دوره های ویژه آموزشگاه گام برتر