gamebartar-logo

ارتباط با پشتیبانی ۲۴ ساعته

09127919436

powermil

پاورمیل

اپراتوری فرز cnc

hesabdari

حسابداری

ویژه بازار کار

آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی

آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی در پاکدشت: همانطور که میدانید در همه شرکت ها و سازمان ها اصول و استاندارهای مالی وجود دارد که مسائل مالی شرکت بر این اساس اداره می شود. یکی از اساسی ترین اصول استفاده از صورت مالی است. صورت های مالی در واقع به مانند یک شناسنامه مالی برای هر کسب و کار عمل می کنند که در آن تمام مسائل مالی شرکت، درآمد ها، هزینه ها و سود و زیان ها به صورت استاندارد دسته بندی شده و به صورت یک لیست به اسم صورت مالی جمع آوری می شوند. درواقع صورت مالی به افراد و صاحبان شرکت ها این امکان را می دهد تا دید واضح تری نسبت به آنچه که از لحاظ مالی در شرکت رخ داده برسند و تصمیمات حساب شده تری را لحاظ کنند. اما چگونه میتوان این صورتحساب ها را تهیه کرد؟ شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی گام برتر نه تنها تهیه صورت حساب، بلکه نحوه صحیح انجام بسیاری از امور حسابداری را آموزش ببینید.

در ابتدا به علاقه مندان به دوره آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی پیشنهاد میکنیم برای کسب تجربه بیشتر و یادگیری تمامی دوره های حسابداری، در دوره آموزش حسابداری در پاکدشت نیز شرکت کنند.

Familiarity with how to prepare financial statements

آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی در پاکدشت

صورت های مالی از چه مواردی تشکیل شده اند؟

صورت های مالی در واقع شامل مواردی نظیر ترازنامه، سود و زیان، صورت گردش وجوه نقدی است که به صورت زیر شرح داده شده است :

ترازنامه: تصویری از وضعیت مالی شرکت است. شامل سه رکن  دارایی‌ها، بدهی‌ها، حقوق صاحبان سهام می باشد که یک گزارش از وضعیت دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق مالکان را به ما نمایش میدهد.

دارایی ها: دارایی درواقع  شامل هر آن چیزی است که حق مالکیت آن به عهده سازمان یا شرکت مورد نظر باشد. دو نوع دارایی ثابت و جاری را شامل می شود؛ تفاوت این دو دارایی در بحث نقد شوندگی است.

بدهی ها : انتقال منافع شرکت به علت بدهکاری های مالی است که در دو دسته جاری و غیر جاری جای می گیرند.

حقوق مالکانه : در واقع این حقوق از کسر بدهی ها از دارایی ها حاصل می شود، در واقع با پرداخت بدهی هر آنچه که در دست شرکت باقی بماند همان حقوق مالکانه نام دارد.

درآمد ها: ورود دارایس ها به سازمان را درآمد می گویند.

هزینه ها: از دست رفت دارایی به وسیله مخارج یا بدهی ها و هزینه های عملیاتی و هزینه های سازمان را شامل می شوند.

سود: تغییر در حقوق صاحبان دارایی درطول معاملاتی که از منابعی غیر از منابع خود افراد بدست آمده باشد.

زیان: کاهش دارایی صاحبان  به علت اتفاقات و ضرر ها طی شراکت ه .

صورت جریان وجوه نقد: گردش مالی درون شرکت که از ارکان سود و زیان ها نشأت می گیرد. این مسئله بسیار حیاتی و مهم است چراکه به جریان مالی درون سازمان اشاره دارد.

اطلاعات پیوست: شامل توضیحات و اطلاعات هر قسمت به صورت تکمیلی می باشد که توسط هیئت مدیره و یا تحلیل گران و سایر افراد به صورت ضمیمه در می آیند تا به صورت جزئی تر به مسائل پرداخته شود.

چگونه صورت های مالی را تهیه کنیم؟

برای اینکار ابتدا نیاز است تا از هزینه ها و دارایی های شرکت اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید صورت مالی خود را با جزییات ترسیم کنید. صورت های مالی به صورت ترازنامه ،صورت حساب سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت گردش جریان وجوه نقد وجود دارند. همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شده بخش ترازنامه یک تصویر کلی از وضعیت مالی شرکت دراختیار ما قرار می دهد که شامل سه بخش می باشد. برای محاسبه این موارد میتوان به صورت زیر عمل کرد:

دارایی ها = بدهی ها + سرمایه

پس از محاسبه این موارد درسمت راست ترازنامه خود لیست دارایی های شرکت را قرار دهید و در سمت چپ هم بدهی و حقوق صاحبان سرمایه. البته صورت دیگری هم برای این مورد وجود دارد که طبق آن شما می توانید دارایی ها را در قسمت بالا و حقوق و بدهی را سمت پایین قرار دهید.

برای حساب های سود و زیان هم در قسمت بالای صفحه بخش فروش و پایین آن، قسمت هزینه ها را قرار می دهیم و در آخر با مشخص کردن مقدار دارایی سود و زیان را مشخص می کنیم:

هزینه ‌های دوره – درآمد دوره = سود

برای بحث درآمد هم ، درآمد ها را به دو دسته درآمد های عملیاتی و غیر عملیاتی تقسیم می کنیم که شرح آن ها به صورت زیر است:

درآمد های عملیاتی: به درآمدهایی گفته می شود که در نتیجه فعالیت های شرکت بدست می آیند.

درآمد های غیر عملیاتی: درآمد هایی هستند که حاصل از فعالیت شرکت نباشند؛ مثل درآمد های حاصل از خرید هایی که برای شرکت انجام می شود.

مورد دیگر هم محاسبه نسبت های ترازنامه است که به صورت زیر محاسبه می شود:

نسبت جاری= دارایی جاری تقسیم بر بدهی جاری

نسبت آنی= جمع وجه نقد و حساب های دریافتی و اوراق بهادار معاملاتی تقسیم بر بدهی جاری

نسبت نقدی = اوراق بهادار نقدی بعلاوه وجه نقد تقسیم بر بدهی جاری

مزیت های تهیه صورت های مالی

درواقع صورت های مالی یک ذهنیت جامع و کامل درباره وضعیت مالی سازمان برای ما فراهم می کنند که در بخش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. از مزایای دیگر این صورت حساب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اطلاع از موجودی های سازمان و بررسی آن ها

بررسی روند سازمان

شناسایی الگو های موجود در سازمان

دید بهتر جهت تصمیم گیری بهتر

کمک به تصمیم گیری در رابطه با بودجه بندی

یافتن روش هایی برای درامد زایی

شناسایی موضوعاتی که ارزش بیشتر جهت سرمایه گذاری دارند

اطلاع از کارکرد و بازدهی سازمان

getting-to-know-how-to-prepare-financial-statements-in-pakdasht

جمع بندی

تهیه صورت های مالی یک امر اساسی در امور حسابداری و پیگیری وضعیت مالی شرکت است. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که قصد فعالیت در زمینه های مالی یا حسابداری سازمان ها را دارید پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی در پاکدشت موسسه آموزشی گام برتر است. با شرکت در این دوره ها می توانید خیلی آسان، مفاهیم کاربردی و اساسی را توسط اساتید مجرب آموزش دیده و وارد بازار کار شوید، از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید متشکریم .

Familiarization course on how to prepare financial statements

سرفصل دوره آموزش آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی در پاکدشت:

  • ترازنامه
  • صورت حساب سود و زیان
  • صورت حساب سود و زیان جامع
  • صورت گردش جریان وجوه نقد

پیش نیاز دوره آموزش آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی

برای شروع دوره آموزش آشنایی با نحوه تهیه صورت های مالی شما عزیزان نیاز دارید به دوره حسابداری مقدماتی و حسابداری تکمیلی آشنایی و تسلط کافی داشته باشید. از این رو برای شروع و به عنوان پیش نیاز باید دوره آموزش حسابداری مقدماتی و حسابداری تکمیلی را نیز گذرانده باشید. برای این منظور می توانید در دوره های فوق نیز ثبت نام کنید.

دیگر دوره های ویژه آموزشگاه گام برتر